YÜKLENİYOR

Niğde Yemekleri

Niğde Yemekleri

Niğde’nin Özel Yemekleri: Niğde’nin Özel Tatlıları:
1- Mangır çorbası 1- Höşmerim
2- Oğma çorbası 2- Halveter
3- Pancar çorbası 3- Kaygana
4- Erişte pilavı ve çorbası 4- Pekmez
5- Tarhana çorbası 5- Aşure
6- Kuskus çorbası ve pilavı 6- Zerde
7- Üzüm boranası 7- Sarı burma
8- Kabak musakkası 8- Tatlı dürümü
9- Niğde tavası 9- Burma tatlısı
10- Ditme 10- Kaşık kayganası
11- Tirit  
12- Niğde çanağı  
13- Unlu söğürme  
14- Papara  
15- Soğan yahnisi  
16- Çılbır  
17- Ayva boranası  
18- Nohutlu kuru etli çanak  
19- Bamya  

YEMEKLERİN YAPILIŞI:

Mangır Çorbası: Yağınan salçayı güzelce çeviriyorsun. Suyunu döküyorsun. İçine zerdali atıyorsun. Şekerini, tuzunu, limonunu ağzının tadına göre ayarlıyorsun. Bolca limon iyi olur. O su kaynıyor. Önceden kare şeklinde küçük küçük kesilmiş hamurunu hazırlamış oluyorsun. Buna mangır deniyor. O kaynamış suya mangırın bir kısmını atıyorsun bir kısmını da kızartmak için ayırıyorsun. Onu da kızartıp içine atıyorsun.

Oğma Çorbası: Hamuru yoğuruyorsun. Kalburdan geçiriyorsun, sürterek kurutuyorsun. Yağda salçayı çevirip suyunu katıyorsun. Birazını suya katıp birazını da yağda çevirdikten sonra en sonunda, kavurduğunu da üstüne atıp ocaktan indiriyorsun.

Tarhana Çorbası: iki kilo süzülmüş yoğurt ayran haline getirilir. Ocağa konur içine bir kilo dövme yani aşlık katılır. Bir kenara bırakılır. Ertesi gün kalıplar halinde temiz bez üzerine serilir. Güneşte hergün altı üstüne çevrilerek kuruyuncaya kadar bekletilir. Kuruduktan sonra bez torbaya konup bir kenara asılır. Kışın pişirileceği zaman akşamdan ıslatılır. Ertesi gün suda bu parçalar kaynatılır. Yağ ve salçası ayrıca çevrilerek üstüne atılır.

Soğan Yahnisi: Fındık büyüklüğünde yani kıskanın biraz irisi soğanlardan olacak. Bu soğanları ayıklayacan. Yağda salça, soğan, domates, biber çevirecen. Cangıl cungul su olmayacak. Suyu az olacak. Sonra ayıklanmış küçük soğanları içine salacaksın. Tuz atıp bir- bir buçuk saat pişirecen.

Söğürme: eti ince biftek haline getir. Pirzola eti gibi döv. Yağın içinde pembeleşinceye kadar kızart. Eğer bu eti una bulayıp kızartırsan unlu söğürme olur. Bu daha lezzetli. Bunun yağına da ekmek batırılıp yenmesi iyi olur.

Tirit: yumurtalar suya ya da et suyuna katılıp pülte pülte olana kadar pişir. Sarımsaklı yoğurt katıp öylece yenir.

Çılbır: Kıymayı bolamadı koy. En aşağıdan yarım kilo soğanı ayıtla. Kıymayı yağda güzelce çevir. Biraz su tuz ilave et yarım saat pişir. İnmesine yakın iki yumurta kır kırıştır. Onla iki üç dakika pişir.

Üzüm Boranası: Yağda eti çevir. Onu nohutla pişir. Yarı piştiği zaman üzerine ayıklanmış üzümü salıyorsun. Üzerine de kararında pekmez dökülür.

Ayva Boranası: Güzelce guş başını yağda kavuracan. Salçayla domatesle çevir. Suyla kaynat. Onun içine kare doğranmış ayvayı salacan. Ayvayı hemen doğrayıp atacan. Yoksa kapkara olur. Kıvamında şeker, tuz atacan.

Nohutlu Kuru Etli Çanak: Kuru etle nohudu akşamdan ıslat. Sabah bir tencereye nohudu kuru eti ve karerine su koy kaynasın. Üstüne yağda çevrilmiş salçayı dök. Pişene kadar kaynat.

Bamya: Biraz küçük doğranmış kuşbaşı eti tencerede biraz yağla hafif kavur. Üzerine soğan doğra biraz çevir. Domates biber de doğranmış olarak gat. Biraz da onan çevir. Sonra karerince su dök. Bir saat kırk beş dakika kaynat. Sonra bir yemek gaşığı şeker, iki limonun suyu, tuz at. Kaynayan suyun içine bamyeleri de bırak. İneceğine yakın limon veya alacalı olmamış üzümün suyunu ekşilik vermesi için kat.

Papara: Gevrek denen yufka ekmeği doğrarlar. Üstüne et suyu döküp kaşıklarlar.